PORONIENIA NAWYKOWE- czym są i dlaczego...

Poronienia nawykowe-Poronienie, często nazywane przez lekarzy spontaniczną aborcją, definiowane jest jako śmierć dziecka przed 20 tygodniem życia prenatalnego. Zjawisko to występuje u około 15-20% wsztstkich poczęć. Trzy lub więcej poronień pod rząd może być nazywane poronieniami nawykowymi. Dlatego kobiety, u których występują poronienia nawykowe, powinny poddać się specjalnym badaniom w celu znalezienia przyczyny ich występowania. Kobieta po kilku poronieniach może zastanawiać się „Czy mam jeszcze szansę urodzić zdrowe dziecko? Czy mogę mieć jeszcze nadzieję?”. Szanse na to są dobre, nawet wtedy, gdy wystąpi więcej niż jedno poronienie. Niniejsza ulotka może pomóc Ci w zrozumieniu przyczyn nawykowych poronień i wskazać, co możesz zrobić, żeby obronić się przed nimi w przyszłości.

Przyczyny– Powód nawykowych poronień może być nieznany, ale wiele z tych przyczyn da się określić, np. zaburzenia hormonalne, problemy dotyczące chromosomów, choroby matki, zaburzenia układu immunologicznego, nieprawidłowości występujące w macicy, czynniki związane ze środowiskiem i stylem życia. Nie jest to kompletna lista, mogą więc także występować inne przyczyny poronień nawykowych.

Nierównowaga hormonalna– Progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za przygotowanie tkanki macicy do odżywiania rozwijającego się dziecka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia następuje spadek poziomu progesteronu i w konsekwencji złuszczenie tkanki wyścielającej macicę. Jeśli natomiast nastąpi zapłodnienie, progesteron nadal będzie produkowany. Poziom tego hormonu jest sprawą kluczową , gdyż jest on odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Ponieważ w przypadku niedoboru może nastąpić poronienie, lekarz może przepisać kobiecie suplementację progesteronu w celu zwiększenia jego poziomu. Opracowane w Instytucie Papieża Pawła VI protokoły zalecają, by pacjentki miały monitorowany poziom progesteronu , tak by dostosować dawkowanie do aktualnego poziomu hormonu we krwi.

Problemu związane z chromosomami– Większość problemów chromosomalnych pojawia się samoistnie i nie ma żadnego związku ze zdrowiem matki lub ojca. W niektórych przypadkach zmiany chromosomalne rodziców mogą powodować nawykowe poronienia. Dla ich wykrycia wykorzystuje się niekiedy specjalne testy , jednakże ponieważ są one bardzo drogie i często nie do końca użyteczne , dlatego rzadko się je wykonuje.

Choroby matki– Niektóre choroby matki wiążą się ze zwiększonym ryzykiem poronień: endometrioza- występuje nawet w 85% kobiet z historią nawykowych poronień, zaburzenia hormonalne, toczeń rumieniowaty układowy i inne choroby autoimmunologiczne , wrodzona wada serca, ciężkie choroby nerek, zwłaszcza powiązane z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzyca, która jest niekontrolowana, choroby tarczycy, zakażenia wewnątrzmaciczne. Leczenie niektórych z tych chorób może zwiększyć szansę na utrzymanie ciąży i urodzenie dziecka, szczególnie jeśli kobieta była pod kontrolą przed poczęciem dziecka. Inne choroby mogą wymagać specjalnego monitorowania podczas ciąży.

Zaburzenia układu immunologicznego – Układ odpornościowy jest stworzony w taki sposób , aby rozpoznawał i atakował obce substancje w ciele człowieka. W tym celu powstają antyciała, które mają pomóc organizmowi w walce z chorobą i odzyskaniu zdrowia w przypadku infekcji. Zazwyczaj organizm matki chroni „obce” dziecko przed przeciwciałami matki, jednak czasami tak się nie dzieje. Nieobecność takiej ochrony we krwi matki może być przyczyną nawykowych poronień. Inny problem immunologiczny dotyczy różnic pomiędzy matką a dzieckiem lub nawet między matką a ojcem. Na przykład system immunologiczny matki może produkować antyciała do komórek jej własnego organizmu. I może być to powodem śmierci dziecka. Wykonane testy mogą ujawnić pewne problemy dotyczące systemu immunologicznego.

Nieprawidłowości występujące w macicy– Kilka nieprawidłowości występujących w macicy , z których większość musi być leczona chirurgicznie, jest związanych z nawykowymi poronieniami: nieprawidłowości wrodzone związane są z nieprawidłową budową macicy , jak na przykład istnieniem tzw. Przegrody macicy. Mięśniaki macicy (leiomyomata) , są to łagodne, nienowotworowe guzy powstające z tkanki mięśniowej macicy. Niekompetencja szyjki macicy polega na tym, że zaczyna się ona rozszerzać a następnie otwierać zbyt wcześnie w środku ciąży, bez jakichkolwiek znaków bólu lub skurczów.

Czynniki środowiskowe i styl życia– Ryzyko poronienia wzrasta, jeśli oczekująca na narodziny dziecka kobieta pali papierosy, spożywa alkohol i stosuje narkotyki, a w szczególności kokainę. Poronienia nawykowe występują także po wystawieniu się kobiety na wysoki poziom promieniowania lub działania substancji toksycznych.

Diagnoza– Występowanie nawykowych poronień może być wynikiem licznych czynników, dlatego lekarz prowadzący leczenie będzie potrzebował wielu informacji aby postawić diagnozę. W tym celu kobieta będzie zapytana o jej historię medyczną, ostatnie ciąże i styl życia. Całość badania zakończy badanie ginekologiczne. Lekarz naprotechnolog będzie domagał się , aby kobieta rozpoczęła obserwacje cyklu menstruacyjnego stosując CREIGHTON MODEL Fertility Care System, który pozwoli tak kobiecie jak i lekarzowi na wczesne rozpoznanie że doszło do poczęcia. Dzięki karcie z obserwacjami procedura diagnostyczna i proces leczenia mogą być wykonywane i zarządzane bardziej efektywnie, co umożliwia dostosowanie diagnostyki i terapii do naturalnego cyklu płodności kobiety. Możliwe jest także wczesne wykrycie nieprawidłowości w cyklach. Informacja taka jest nieoceniona dla lekarza. Procedury diagnostyczne mogą wymagać: laparoscopii chirurgicznej polegającej na użyciu cienkiego , wysyłającego światło narzędzia (laparoscopu) w celu obejrzenia organów znajdujących się w miednicy mniejszej; testu (testów) krwi w celu określenia, czy występują problemu hormonalne lub problemy immunologiczne; histeroscopi czyli zabiegu wykonanego pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym, który polega na tym, że lekarz przed pochwę i szyjkę macicy wprowadza histeroscop- specjalną tujelę- żeby zobaczyć jej wnętrze i wykryć ewentualne nieprawidłowości; badania USG, które pozwolą na wizualną diagnostykę nienarodzonego dziecka oraz organów wewnętrznych. Badanie USG pomaga również w określaniu faktycznego wieku dziecka. Wykonuej się je również przed zapłodnieniem w celu zobrazowania nieprawidłowości w organach miednicy mniejszej; histerosalpinografii, czyli badania rentgenowskiego macicy i jajowodów, które wykonywane jest po wcześniejszym wstrzyknięciu małej ilości specjalnego płynu; biopsji endometrium polegającej na pobraniu tkanek znajdujących się w macicy oraz obejrzeniu ich pod mikroscopem.

Specjalna opieka przyszłych ciąż- Znaczka część problemów które powodują poronienia może być leczona farmakologicznie lub chirurgicznie. W zależności od diagnozy wykorzystuje się terapię antybiotykową, suplementację hormonalną lub podejmuje interwencję chirurgiczną. O życie dziecka należy zatroszczyć się , zanim doszło do poczęcia.

Co możemy zrobić?- Jeśli zdarzyło Ci się kilkakrotnie poronić, kolejne poczęcie powinno być zaplanowane, możliwie wcześnie zdiagnozowane, zaś ciąża uważnie prowadzona. Wykonując następujące rzeczy możesz zwiększyć swoje szanse na urodzenie dziecka w terminie;

– wykonaj kompleksowe badania lekarskie zanim zaczniesz starać się o poczęcie dziecka. Możliwe, że przyczyna poronień zostanie wykryta i będzie można podjąć odpowiednie leczenie.

– Jeśli myślisz, że już doszło do poczecia dziecka, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem. Im szybciej zostaniesz poddana opiece prenatalnej , tym szybciej otrzymasz specjalistyczną pomoc, której możesz potrzebować.

– słuchaj zaleceń lekarza. Lekarz powie Ci, co masz zrobić aby utrzymać siebie i swoje dziecko w zdrowiu.

Radzenie sobie z poronieniami nawykowymi–  Śmierć dziecka , bez względu na to jak wcześnie lub jak późno do niej doszło, może wywołać w kobiecie uczucia smutku i zniechęcenia. Dla wielu kobiet uzdrowienie uczuć trwa o wiele dłużej niż uzdrowienie ciała występujące po poronieniu. Nieocenione wsparcie mogą okazać najbliżsi. Nie wahaj się prosić o modlitwę, o towarzyszenie i wsparcie duchowe. Porozmawiajcie ze swoim lekarzem. Możecie także poprosić o pomoc w poradni rodzinnej, jeśli trudno wam pogodzić się z waszymi uczuciami.

W końcu…– Nawet jeśli miałaś nawykowe poronienia, wciąż masz szansę na urodzenie dziecka w terminie, nawet jeśli przyczyny śmierci dziecka nie są znane. Trzeba jednak pamiętać , ze Ty i dziecko, które pocznie się w przyszłości, będziecie potrzebować natychmiastowej pomocy.

Dr Thomas Hilgers    ( Tłum. : Szymon Kuznowicz FCP)