Termin porodu- wyznaczmy go dokładniej

Jedną z ważniejszych czynności w opiece położniczej jest próba jaknajdokłądniejszego oznaczenia początku ciąży w oparciu o którą wyznacza się termin porodu (ETA).
Czas trwania ciąży może być wyznaczany na dwa różne sposoby. Najczęściej liczy się go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przy tej metodzie ciąża trwa 40 tygodni (jednak w rzeczywistości trwa ona 38 tygodni).
Druga metoda polega na liczeniu wieku płodu. Liczy się go od momentu poczęcia lub szacowanego czasu poczęcia (ECT). W tej metodzie ciąża trwa 38 tygodni, czyli jest o 2 tyg krótsza niż wyznaczona powyżej z daty ostatniej miesiączki.

Lekarze skupiają się na pierwszej metodzie z jednego prostego powodu: samo krwawienie miesiączkowe jest na tyle oczywistym zjawiskiem, że kobieta z łatwością może go zapamiętać oraz podac te date lekarzowi JEDNAK jeśli kobieta zapisuje swoje obserwacje na karcie CrMS, wówczas można dokładnie wyznaczyćwiek ciążowyod daty poczecia- a jak wiemy jesto to termin dokładniejszy niż ten liczony od daty ostatniej miesiączki.

W poniższym przykładzie widzimy iż do poczęcia doszło w cyklu długim, w którym dzień Peak wystąpił dopiero 26go dnia cyklu. Rozbieżność więc pomiędzy data ostatniej miesiączki a data poczęcia wynosi aż 26 dni.