Zespół policystycznych jajników- czyli…?

Zespół Policystycznych Jajników -jest bardzo często powiązany z niepłodnością. Bierze się stąd, że jajniki nie funkcjonują prawidłowo, a owulacja pojawia się nieregularnie. Dlatego cechą charakterystyczną jest, że kobiety cierpiące na PCOS mają długie i nieregularne cykle menstruacyjne.

Wiele lat temu syndrom ten identyfikowano jako zespół Steina-Leventhala. Był to stan powiązany  z brakiem miesiączki, otyłością zwiększonym owłosieniem ciała, nadciśnieniem i niepłodnością. Tak też charakteryzowano kobiety z zespołem policystycznych jajników. Współczesna nauka wie jednak dobrze- dzięki badaniom hormonalnym, ultrasonograficznym i laparoscopowym, że większość kobiet cierpiąca z powodu zespołu policystycznych jajników wcale nie jest otyła, nie ma nadciśnienia i występuje u nich miesiączka (chociaż mają długie i nieregularne cykle). Kobiety te mają natomiast problem z płodnością i nadmiernym owłosieniem ciała – zwłaszcza na brzuchu pod pępkiem, wokół sutków oraz na górnej wardze lub brodzie.

Zespół policystycznych jajników jest bardzo często powiązany z niepłodnością. Bierze się to stąd, że jajniki nie funkcjonują prawidłowo, a owulacja pojawia się nieregularnie. Dlatego cechą charakterystyczną jest, że kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników mają długie i nieregularne cykle.

Przeprowadzenie dokładnego badania wymaga, aby kobieta nauczyła się prawidłowo obserwować i zaznaczać swój cykl menstruacyjny. Można to osiągnąć dzięki wykorzystaniu CREIGHTON MODEL FertilityCare System. Ten naturalny system pomaga zrozumieć ludzką płodność oraz pozwala połączyć planowanie rodziny  z prokreacją i zdrowiem ginekologicznym. Śledzenie cyklu menstruacyjnego jest bardzo ważne do oceny zdrowia pacjentki, a następnie dla zastosowania odpowiedniego leczenia. Wymagane jest wykonanie pełnego profilu hormonalnego. Powinien on zawierać badania hormonów takich jak: poziom FSH, LH, androstedionu, testosteronu, wolnego testosteronu, DHEA, prolaktyny, Beta-endorfin, TSH, profilu hormonów tarczycy, progesteronu i estradiolu 17-Beta.

Po wykonaniu tych badań będzie można wyeliminować niektóre przyczyny nieregularnych cykli menstruacyjnych i definitywnie zdiagnozować zespół policystycznych jajników. Dodatkowo wykonywane jest badanie ultrasonograficzne miednicy mniejszej. Jajniki kobiety z PCOD często są o wiele większe a na ich powierzchni występuje wiele torbieli. Następnie przeprowadzona jest diagnostyka laparoscopowa, która potwierdza postawioną diagnozę. Około 60% kobiet z policystycznymi jajnikami ma jednoczęsnie endometriozę, a badanie laparoskopowe z wykorzystaniem lasera umożliwia skuteczne leczenie endometriozy.

Leczenie

Leczenie zzespołu policystycznych jajników opiera się na kilku wskazaniach. Jednym z pierwszych zadań w leczeniu jest zmniejszenie produkcji męskich hormonów. Uzyskuje się to przez podawanie kortykosteroidów lub przez resekcję klinową jajnikó1) może to pomóc w pracy jajników tzn.stymulować regularne cykle miesiączkowe i owulację.

Jeśłi kobieta nie rozważa poczęcia i urodzenia dziecka zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi i raka jajnika. Dlatego kobieta powinna mieć profilaktycznie suplementowany progesteron. Wspomniana wyżej klinowa resekcja jajników jest procedurą chirurgiczną polegającą na klinowym usunięciu tkanki z jajnika, przez co ulega on zmniejszeniu i poprawia się jego funkcjonowanie. Choć jest to operacja znana od dawna, obecnie powróciła do łask, gdyż znacząco poprawiła się w medycynie zdolność do zapobiegania powstawaniu zrostów. Dodatkowo, zabieg ten jest wyjątkowo skuteczny jeśli chodzi o obniżanie poziomu produkcji hormonów męskich i regulację cyklu menstruacyjnego, co jednocześnie poprawia płodność i obniża ryzyko wystąpienia raka piersi i raka macicy. Statystyki pokazują, ze odsetek poczęć po wykonaniu tej procedury jest o dwa razy większy niż po zastosowaniu leku Clostilbegyt.

Thomas T.Hilgers (Tłum.; Szymon Kuznowicz FCPI)