Naprotechnologia – sposób leczenia

Naprotechnologia – czym właściwie jest

(Natural Procreative Technology)tzn Wsparcie Naturalnej Prokreacji jest to  sposób leczenia bezpłodności, który odnosi się do zdrowia rozrodczego, jest nakierowany na dobrą diagnostykę i skuteczne leczenie.

Szacuje się, że co 5 para małżonków staje bezsilna wobec niemożności poczęcia i urodzenia dziecka. 

Ból potęguje bezradność medycyny, która jako powszechne rozwiązanie proponuje zapłodnienie pozaustrojowe. Wiele małżeństw, nie dopuszcza takiego rozwiązania i pozostaje ze swym często nieakceptowanym cierpieniem na dalsze lata. Tymczasem właściwe postępowanie lekarskie oparte na rzetelnej wiedzy medycznej, może przyczynić się do  ograniczenia problemu niepłodności, dając szansę na doczekanie potomstwa.

Holistyczne podejście

Niepłodność nigdy nie dotyczy tylko jednej ze stron – kobiety lub mężczyzny, ale konkretnego małżeństwa, dlatego NaProTechnologia  zajmuje się diagnostyką i leczeniem tak kobiety, jak i mężczyzny.

Twórcy tej metody wychodzą z założenia, że problemy, których objawem jest niepłodność trzeba zidentyfikować i wyleczyć. Wszystkie zaburzenia, które dotyczą przekazywania życia mają swoją przyczynę i sposób leczenia.

Naprotechnologia została rozwinięta dzięki wysiłkom badawczym podjętym w Pope Paul VI Institute for the Study of Human Reproduction (Omaha, Nebraska, USA). Metoda leczenia ściśle opiera się o ginekologiczny zapis obserwacji cyklu kobiety w ramach tzw CREIGHTON MODEL FertilityCare System.

W NaProTechnologii stosuje się leczenie przyczynowe: chirurguczne (np. usuniecie ognisk endometrialnych, zrostów, niedrożności jajników), zachowawcze (np. antybiotykoterapia, stymulacja jajeczkowania), dietetyczne (np. dieta niskowęglowodanowa, eliminacyjna),immunologiczne i inne. Natomiast w metodzie tej nie ma miejsca na stosowanie inseminacji i zapłodnienia pozaustrojowego!!!

Efektem NaProTechnology jest nie tylko zajście w ciążę i urodzenie dziecka, ale też właściwe wyleczenie schorzeń, które powodują niepłodność i ogólna poprawa kondycji zdrowia kobiety, dzięki temu możliwe jest naturalne poczęcie i urodzenie kolejnych dzieci. 

Naprotechnologii nie należy kojarzyć tylko z niepłodnością

NaProTechnologia to propozycja dla kobiet od okresu dojrzewania aż po menopauzę. Metoda ta służy nie tylko możliwie najłatwiejszemu poczęciu dziecka, ale stanowi też profilaktykę zdrowotną, dlatego może być stosowana w monitorowaniu zdrowia, zrozumieniu własnej płodności i przyczyn niepłodności.  Co ważne metoda ta szanuje godność życia ludzkiego. Można powiedzieć, iż jest to terapia pomagająca zajść w ciążę, wyleczyć przyczyny bezpłodności, ale także ma być metodą umacniającą więzi i relacje między małżonkami, co jest ważne w procesie leczenia.

Wiele problemów medycznych znajduje swoje rozwiązanie w NaProTechnologii. Między innymi takie jak:

poronienia nawykowenieprawidłowości hormonalne
przedwczesne porodyzespół napięcia przedmiesiączkowego
zrosty w obrębie miednicybóle miesiączkowe
zespół policystycznych jajnikównietypowe krwawienia
torbiele jajnikówstała wydzielina śluzowa
endometriozadepresje poporodowe

NaProTechnologia umożliwia niepłodnym małżeństwom poczęcie dziecka z dużym prawdopodobieństwem, według założyciela dr T. Hilgersa, sięgającym nawet do 80 procent w czasie do 2 lat od rozpoczęcia leczenia.

Przygodę z NaProTechnologią należy rozpocząć od nauki tzw Modelu Creighton- wystandaryzowanej metody obserwacji cyklu kobiety.